• Artikel

Kan man som lejer overdrage sit erhvervslejemål til en anden lejer?

Af Cecilie Rust

Udgivet i Børsen den 1. marts 2017.

En lejer af et erhvervslejemål har som udgangspunkt ret til at overdrage lejemålet til en anden lejer, medmindre andet er aftalt med udlejer.

Retten til at overdrage sit lejemål følger af Erhvervslejelovens § 55, stk. 1 og indebærer, at en lejer umiddelbart kan overdrage sit lejemål til en anden lejer inden for samme branche, hvis ikke udlejer har vægtige grunde til at modsætte sig.

Emneord
  • København

    Langelinie Allé 35
    2100 København Ø

  • Aarhus

    Værkmestergade 2
    8000 Aarhus C

  • Shanghai, repræsentationskontor

    No.1440 Yan'an Middle Road, Suite 2H08
    Jing'an District, 200040 Shanghai

  • T +45 72270000
    F +45 72270027
    E info@bechbruun.com
    CVR-nummer 25 08 99 44
    Cookie-politik
    Legal Notice and Disclaimer
    Privatlivspolitik